DERVICHES TOURNEURS D'ISTANBUL

Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu 1989 yılında Manevi Başkanı Hasan Dede (Çıkar) önderliğinde kuruldu.

Topluluk Mevlana Celaleddin Rumi’nin’nın aydın felsefesini yaşatmayı ve tanıtmayı amaç edinmiş ve bu doğrultudaki çalışmalarını kurulduğu tarihten itibaren aralıksız olarak sürdürmüştür.

Karagöz Sanat Evi “Derviches Tourneurs d’Istanbul” ismi altında  topluluk ile yurt dışında çok sayıda gösteri gerçekleştirmiştir.

Karagöz Sanat Evi, Derviches Tourneurs d’Istanbul topluluğu için kültür kurumlarına iki tür gösteri biçimi sunmaktadır:

  1. Tek bölümde yapılan müzik ve sema gösterisi. Bu topluluk 4 müzisyen ve 4 semazenden ( 2 erkek – 2 kadın) oluşmaktadır.

2. Iki bölümde sunulan bu gösterinin ilk yarısında tasavuf  müziği konseri ve ikinci yarısında ise müzisyen ve semazenlerin yer aldığı, Dede’nin yönettigi kadın ve erkeklerin bir arada sema ettikleri 15 kişilik bir mevlevi törenidir.

Derviches Tourneurs d’Istanbul, Hasan Dede önderliğinde, Mevlana Celalettin Rumi’nin  hoşgörü, barış, birlik, sevgi ve aşk dolu felsefesini gösterilerileriyle tanıtmaya devam etmektedir.

Toplugun bazı gösterileri : Palais de Chaillot, Paris – Salle Pleyel, Le Lieu Unique, Nantes – Salle des Congrès à Monaco, Rimini Festival en Italie, Samothrace World Music festival en Grèce, Opatija-Pula en Croatie, Théâtre Antique à Bodrum,  Phaselis Festival à Antalya, Fez Kutsal Müzik Festivali.

© CaféturcMusic&Arts

All Rights Reserved 2020

Karagöz Sanat Evi

Cumhuriyet Cad. No: 78 10.400 Ayvalık/TURKEY

Member