Bilal Karaman’s

MANOUCHE A LA TURCA

Gypsy caz 

Roman caz Anadolu'ya demirliyor.
Django Reinhardt tadında gitarlar, gypsy-jazz ritimler, alaturka parçalar.
 
Türkiye’nin önde gelen gitar virtüözlerinden Bilal Karaman’ın kurduğu MANOUCHE A LA TURCA, Gypsy-caz (manouche) standartlarının yanısıra bizim topraklarımızdan da Longa ve Sirto’ları repertuvarına katan özgün bir çalışma. Manouche ekolünün Türk müzikleriyle mükemmel bir uyumu!

Paylaşımı seven MANOUCHE A LA TURCA, kendi alanlarında başarılı birçok müzisyeni hem sahne performanslarında hem kayıt çalışmalarında konuk eden açık ve özgür bir öykü. 

Şubat 2018’de ilk albümünü çıkaran Manouche A La Turca, Eylül 2019’da LU Records'da kapak çalışması komedyen-sinemacı Cem Yılmaz’a ait Manouche A La Turca Vol. 2 albümüne imza attı. Üçüncü albümünü Manouche A La Turca Live'ı Mart 2020’de yayınlıyor.

Bilal KARAMAN • gitar        

Özgün BORA • gitar

Baran SAY • kontrbas

& Konuklar

Muhammed YILDIRIR • keman

Ramazan SESLER • klarnet

Bilal Karaman

 

Manouche A La Turca’nın kurucusu, kuşağının en iyi caz gitaristlerinden ve bestecilerinden Bilal Karaman; Marcus Miller, Ricky Ford, Aydın Esen, Fernando Paiva, Leon Parker, Jack Gregg, Gustav Lundgren, Jarrod Cagwin ve Dianne Reeves gibi caz dünyasının önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaştı ve birçok uluslararası projede yer aldı.

 

2012 yılında “Amerikan Guitar Player” dergisinde Barry Cleveland imzalı röportajıyla yılın “yıldızı yükselen dört gitaristi” arasında gösterilen müzisyen; cazın özünde olan yenilik arayışının hiç peşini bırakmadan 2011’den bu yana dört albüm yayımladı.

 

Django Reinhardt’ın öncülüğünü yaptığı Fransız gypsy-jazz türü Manouche’u merkezine alan Manouche A La Turca, ilk tohumlarını 2010 yılında attı. Gypsy caz standartlarının yanı sıra kendi coğrafyasından beslenerek Longa ve Sirto’ları da repertuarına kattığı projesi; 1930'larda Amerikan cazının Avrupa’yı etkilediği dönemde Fransız  Roman-Çingene müziğinin füzyonu ile oluşan Manouche müziği, Bilal Karaman’ın kurguladığı proje ile Anadolu’ya taşınıyor.

 

​Şubat 2018’de ilk albümünü çıkaran Manouche A La Turca, Eylül 2019’da LU Records'da kapak çalışması komedyen-sinemacı Cem Yılmaz’a ait Manouche A La Turca Vol. 2 albümüne imza attı. Üçüncü albümünü Manouche A La Turca Vol. 3 Live”ı Mart 2020’de yayınlıyor.

 

Mart 2020’de yayınlanacak Manouche A La Turca Vol. 3 Live, Fransa’da ve İstanbul’da konuk sanatçılarla kaydedilmiş parçalar yanı sıra, yepyeni parçalardan oluşacak!

Yolu Manouche A La Turca ile sık sık kesişen iki büyük usta

 

Müziğe 7 yaşında başlayan, İTÜ Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü mezunu Muhammed Yıldırır, Guiness tarafından tescillenmiş dünyanın en hızlı kemancısı. Çeşitli orkestraların kuruculuğunu ve şefliğini yapmış, genç müzisyenlerin katıldığı ve önünü açan bir çok çalışma gerçekleştirdi.

 

Klarnet virtüözü Ramazan Sesler’de müzik, her şeyden önce büyük bir aile mirasıdır. Üç kuşaklık bir geleneği sürdüren Ramazan Sesler, repertuvarında Trakya-Balkan, Türk sanat ve taverna-meyhane müziği sunuyor. Babadan Oğula Bır Gırnata Efsanesi sahne performansıyla ve Sony Music'te yayınladığı Babadan Oğula albümüyle “Sesler” efsanesini günümüzde yaşatıyor.

©Zafer Uysal

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Spotify

Diskografi

Manouche a La Turca Vol: II (2019), Manouche A La Turca (2018), Hayyam Sessions (2014), Patika (2013), Bahane (2011)

© CaféturcMusic&Arts

All Rights Reserved 2020

Karagöz Sanat Evi

Cumhuriyet Cad. No: 78 10.400 Ayvalık/TURKEY

Member